عوامل موثر بر مقاومت ضربه پی وی سی

10 خرداد 1402 ساعت 09:27

پی وی سی ذاتا پلیمری خرد وشکننده است برای تولید محصولات مختلف از آن نیاز است که مقاومت این پلاستیک نسبت به ضربه افزایش یابد. در این مقاله به بررسی دلایل شکننده شدن پی وی سی و عوامل موثر بر آن می پردازیم.

در بسیاری از موارد فرض براین است که تنها فیلر و اصلاح کننده ضربه بر مقاومت ضربه پی وی سی موثر هستند؛ اما در عمل تولید یک محصول با مقاومت ضربه بالا به عوامل مختلف زیر وابسته است.

در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

 

1- پایداری حرارتی

در صورتی که در فرمولاسیون پی وی سی از پایدار کننده حرارتی مناسبی استفاده نشود امکان تخریب جزیی پی وی سی وجود دارد؛ بدلیل استفاده از رنگدانه ممکن است این تغییر جزیی در ظاهر محصول نمایان نشود؛ اما برخی خواص محصول ازجمله میزان شکنندگی را تحت تاثیر قرار دهد؛ لذا برای اصلاح مقاومت ضربه، ابتدا باید از مناسب بودن گرید پایدار کننده حرارتی اطمینان حاصل کرد.

 

2- میکسر ونحوه صحیح میکس

ممکن است افزودنی ها و فرمولاسیون شما مناسب باشد اما بدلیل بد بودن طراحی میکسر و انجام نادرست میکس، مواد اختلاط مناسبی با یکدیگر نداشته باشند. در این موارد نیاز است که میکسر توسط متخصص بررسی شود تا ایرادات مربوطه اصلاح شود. در غیر اینصورت ضرر و زیان تا ده ها برابر قیمت دستگاه میکسر را برای تولید کننده بدنبال خواهد داشت.

 

3- نوع و میزان پرکننده (filer)

از اولین عواملی که بعد از شکنندگی محصول به آن مشکوک می شوند، میزان فیلر است که در اغلب موارد کلسیم کربنات می باشد. باید گفت کربنات کلسیم در درجه اول باید به خوبی درون پی وی سی پخش شود. اگر میزان پخش مناسب نباشد شکنندگی را ایجاد خواهد کرد ؛ همچنین اندازه ذرات کربنات کلسیم هرچقدر ریزتر باشد میزان مقاومت ضربه نیز بیشتر خواهد بود.

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از فیلرهایی با اندازه ذرات کمتر از یک میکرون، سبب بهبود مقاومت ضربه در پلیمرهایی چون پلی اتیلن ، پلی پروپیلن ، پی وی سی و... در مقایسه با فیلرهایی با اندازه ذرات بزرگتر می شوند.

 

4- کمک فرآیندها و مواد بهبود دهنده پخت

هرچقدر پخت و یکنواختی آمیزه ی پلیمری ما بهتر باشد، خواص نهایی محصول نیز؛ ازجمله میزان مقاومت ضربه بهتر خواهد شد. درنتیجه یکی از عواملی که باید به آن توجه داشت انتخاب کمک فرآیند پی وی سی در کنار اصلاح کننده ضربه پی وی سی می باشد .

 

5- ترکیب اصلاح کننده و فیلرهای نانو

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از 15درصد نانوفیلر در کنار  2درصد اصلاح کننده ضربه، همان میزان مقاومتی را ایجاد می کند که در صورت استفاده از 8درصد اصلاح کننده ضربه در کامپاند بدون فیلر ایجاد خواهد شد.

 

6- انتخاب صحیح نوع اصلاح کننده ضربه

 

اصلاح کننده ها دارای تنوع بالایی می باشند که در مقاله ای مجزا به معرفی اصلاح کننده ضربه پی وی سی + گریدهای متداول آن پرداخته شده است.

 

باتوجه به شرایط مختلفی که محصول، درآن مورد استفاده قرار میگیرد باید از یک اصلاح کننده مناسب و یا ترکیبی از آنها استفاده کرد. بهترین نوع اصلاح کننده لزوما نوع گرونترین آن نیست؛ بلکه یک اصلاح کننده باید با توجه به شرایط محصول شما ونوع فرآیند انتخاب شود. 

جهت مشاوره با پشتیبانان ما در پلینو در ارتباط باشید.

 

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyno All Right Reserved