کامپاند پی وی سی | بررسی میکسر pvc

07 آبان 1400 ساعت 12:55

کامپاند نوعی محصول با پایه پلیمر است که مشکلات تولید کنندگان در تولید این نوع از محصولات را بر طرف کرده است. یکی از مهم‌ترین محصولات در تولیدات پلیمری است که از ترکیب نسبت‌های مشخص مواد بدست می‌آید. در این مقاله قصد داریم شما را با این نوع از محصولات آشنا کنیم.

آشنایی با کامپاند و میکسر

تولید کامپاند پودری پی وی سی به طور معمول شامل مرحله‌ای میکس یا اختلاط پی وی سی با سایر افزودنی‌ها می‌باشد. این کامپاند تولیدی می‌تواند در مرحله بعد به طور مستقیم جهت تولید محصول مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور مثال فرآیند اکستروژن لوله و پروفیل UPVC و اکستروژن دمشی و... و یا اینکه در یک فرآیند جداگانه ای ابتدا به صورت مذاب درآمده و وارد فرآیند تولید محصول شود. به طور مثال در فرآیند کلندرینگ و یا قالبگیری فشاری و...

 

ویدیو پیشنهادی: اجزای فرمولاسیون پی وی سی! کلیک کنید.

 

مزایای استفاده از کامپاند پی وی سی به عنوان خوراک

 • حذف هزینه مربوط به تبدیل مواد پودری به مذاب یا گرانول
 • کاهش زمان اقامت مواد و در نیجه کاهش قرار گرفتن در معرض تنش‌های حرارتی
 • طراحی راحت‌تر فرمولاسیون‌های مختلف بر اساس نیاز و کاربرد محصول

معایب استفاده از کامپاند پی وی سی به عنوان خوراک

 • نگهداری و انتقال مواد سخت تر نسبت به گرانول و...
 • چالش ایجاد کامپاندی با پراکندگی مناسب
 • نیاز به حذف رطوبت و مواد فرار به شکل موثر تر در فرآیندهای بعدی

کامپاندینگ پی وی سی (کامپاند پودر جامد) امروزه بیشتر توسط تکنیک بچ و عمدتا در میکسرهای با سرعت بالا و گاهی میکسر با سرعت کم انجام می‌شود. تکنیک‌های continuous-production نیز در برخی از صنایع پی وی سی در حال گسترش هستند.

در روش batch میکس و اختلاط پی وی سی با افزودنی‌ها هم در حالت گرم و هم حالت سرد اتفاق می‌افتد و هر کدام تاثیرات خود را بر کامپاند پی وی سی دارند. 

میکسر سرد پی وی سی

در میکسر PVC از نوع سرد معمولا اختلاط در دمای زیر ۵۰ درجه سانتی گراد و با سرعت کم انجام شده، زمان میکس در این نوع اختلاط معمولا زیاد می‌باشد و مخلوط یا powder blend به شکل کاملا خشک نیست و به صورت free-flowing نمی‌باشد(به ویژه زمانی که میزان نرم کننده زیاد است.).

به همین دلایل معمولا از این نوع روش مکیس معمولا برای پیش-اختلاط در فرآیند کامپاندینگ مذاب يا

 melt- compoundingاستفاده می‌شود.

در این روش کامپاندینگ توزیع (distributive) مواد اتفاق می‌افتد، اما اکثر افزودنی‌ها حالت اولیه خود را حفظ می‌کنند (اگرجه نرم کننده تا حدود زیادی در پی وی سی جذب خواهد شد.). از جمله میکسرهای که با این روش عمل می‌کنند می‌توان به ribbon blender اشاره کرد.

 

در شکل زیر نمونه ای از میکسر سرد به صورت شماتیک نشان داده شده است.

pvc coldmixer

 

در پلینو ببینید: نحوه طراحی صحیح میکسر سرد توربو در pvc

 

میکسر گرم پی وی سی

میکس و اختلاط گرم پی وی سی معمولا در میکسرهایی با سرعت بالا انجام می‌شود(البته ممکن است گاهی در میکسر با سرعت کم هم انجام شود). دمای مواد طی فرآیند اختلاط تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد و حتی بالاتر نیز افزایش می‌یابد. در این روش علاوه بر توزیع مواد پراکنش (dispersive) نیز اتفاق می‌افتد.

در نتیجه پراکنش مواد خواص مواد نیز بهبود می یابد، همچنین استابلایزر پی وی سی، روان کننده پی وی سی و نرم کننده پی وی سی در مقایس‌های مختلف در پی وی سی جذب می‌شوند. کامپاند حاصل معمولا جامد  و به حالت free-flowing بوده و با نام dry powder شناخته می‌شود.

pvchotmixer

اجزا میکسر توربو پی وی سی

اجزا میکسر توربو پی وی سی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • محفظه اختلاط
 • پوشش
 • ابزار مخلوط کردن
 • یاتاقان و آب بندی شفت
 • بلبرینگ شافت
 • اندازه گیری دما
 • دو سنسور ، یکی برای کنترل تخلیه و دیگری برای محافظت در برابر حرارت.
 • موتورمحرک
 • دستگاه باز کردن درب
 • صفحه تخلیه
 • پارامترهای فنی

تولید گرما در میکسر گرم PVC

فرآیند اختلاط با در میکسرهایی با سرعت بالا تقریبا یک سیستم شبه آدیپاتیک است. در واقع گرما در درجه اول در اثر برخورد با سطح موثر پره‌های میکسر و همچین در اثر برخورد متقابل ذرات به یکدیگر ایجاد می‌شود. عامل دیگر در ایجاد گرما اصطکاک بین تجهیزات میکسر و مواد اولیه، اصطکاک بین ذرات، اصطکاک بین ذرات و دیواره میکسر و... می‌باشد.

در صورت طراحی بهینه میکسر وجود هیترها (ژاکت گرمایی) غیر ضروری است، فقط در موارد خاصی مانند میکسر پی وی سی امولوسیون با درصد بالای نرم کننده. برای میکس این نوع از پی وی سی به انرژی در حدود ۱ کیلوات به ازای هر کیلوگرم مورد نیاز است در صورتی که در میکس فرمولاسیون‌های معمول، نیرویی در حدود ۰.۴ تا ۰.۶ کیلو وات بر کیلوگرم کافی است.

 

استفاده از میکسر سرد در کنار میکسر گرم

امکان استفاده از میکسر گرم به تنهایی وجود دارد و کامپاند تولید شده را می‌توان مستقیما وارد اکستروردر یا کامپاندینگ مذاب کرد؛ با این حال در عمل در کنار میکسر گرم از یک میکسر سرد نیز استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی دلایل استفاده از میکسرهای گرم/ سرد پرداخته می‌شود.

دلایل استفاده از میکسر گرم/ سرد

 1. کامپاند ایجاد شده باید به جهت جلوگیری از مشکلاتی مثل ایجاد توده و مشکل lumping و caking تا دمای ۵۰ درجه سانتی گراد خنک شود.
 2. اگر چه بعد از گذشتن زمان مشخص کامپاند گرم پی وی سی به دمای مورد نظر می‌رسد، اما با استفاده از میکسر سرد یک شوک سرمایی به پی وی سی وارد شده که باعث کاهش اقامت حرارت و بهبود خواص جریان پذیری(free-flowing) آن می‌شود.

نکته: به جهت پایین بودن هدایت حرارتی پی وی سی میکسرهای سرد را از نظر حجم چند برابر بزرگتر از میکسر گرم می‌سازند تا زمان سرد شدن PVC کاهش یابد.

 1. در طی فرآیند میکس پی وی سی سوپانسیون و یا بالک در اثر اصطکاک امکان ایجاد بار الکترواستاتیک وجود دارد که سبب ضعیف شدن خواص پی وی سی از جمله خواص جریان پذیری می‌شود. (به ویژه پی وی سی با دانسیته بالک پایین) یک راه حل برای حل این مشکل سرد کردن سریع پی وی سی تا دمای ۴۰ درجه سانتی گراد است.

معیار تخیله و زمان میکس در میکسر سرد و گرم( توربو میکسر سرد/گرم)

زمان هر پروسه میکسر در حدود 10 دقیقه می‌باشد. این زمان معمولا با رسیدن میکسر به یک دمای مکازیمیم که معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است تعیین می‌شود.

میزان ماکزیمیم دمای مناسب برای انجام فرآیند میکس معمولا توسط اپراتور و با توجه به عوامل مانند free-flowing و ایجاد میکس یکنواخت و... مشخص می‌شود. در واقع رسیدن میکس به این شرایط معیاری برای انتخاب دمای تخلیه یا آمپر است.

 

خلاصه و نتیجه گیری میکس و کامپاندینگ پی وی سی

پی وی سی باید با افزودنی‌هایی چون استابلایزر، روان کننده، نرم کننده، فیلر، براق کننده، کمک فرآیند، اصلاح کننده ضربه و ... ترکیب شود تا قابل تولید شود و خواص مورد نظر در آن ایجاد شود. در صنعت پی وی سی عمدتا از دو نوع میکسر آرام گرد و توربو استفاده می‌شود. رعایت اصولی سبب بهبود میکس تهیه شده می‌شود. از جمله می‌توان صحیح بودن طراحی پره میکسر، طراحی اصولی مخزن، نصب تیغه ثابت میکس و در نهایت نحوه و ترتیب اصولی میکس. 

 

 • چگونه می‌توان اطلاعات بیشتر و آموزش تکمیلی در مورد میکس پی وی سی دریافت کرد؟
پکیج تخصصی میکس و کامپاندینگ پی وی سی 

 

 

 

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyno All Right Reserved