پلاستیک ABS| خواص و کاربردهای

01 فروردین 1403 ساعت 15:09

از دیگر مواد اولیه موجود در بازار پلاستیک ABS است. پلاستیک ای بی اس یا Acrylonitrile Butadiene Styrene یک پلاستیک با مقاومت ضربه بالا و ظاهر سطح با کیفیت و زیبا است که برای کاربردهای مختلف بخصوص لوازم خانگی، مبلمان و قطعات خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، کارآیی پلاستیک ABS  نسبت به قیمت آن ایده آل می‌باشد و سبب شده این پلاستیک در بسیاری از کاربردهای خاص و با ارزش افزوده گزینه ای مناسب برای تولید قطعه باشد. پلاستیک ABS  و آلیاژهای ساخته شده از آن برای تولید انواع بسته بندی، چمدان، کلاه ایمنی، لوله و اتصالات ویژه، اسباب بازی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید محصولات مختلف از اکریلونیتیرل بوتادی ان استایرن معمولا با روش تزریق پلاستیک و یا اکستروژن انجام می‌شود. اکریلونیتریل بوتادین استایرن در ایران توسط پتروشیمی قائد بصیر در گریدهای مختلف تزریق، اکستروژن، مقاوم در برابر ضربه، گرید ضد شعله، آنتی استاتیک و...تولید می‌شود. در این مقاله از پلینو به بررسی پلاستیک ABS پرداخته شده است. 

 

پلاستیک abs

پلاستیک ABS چیست؟

پلاستیک ABS  از نظر کارآیی مابین پلاستیک‌های مهندسی و عمومی قرار می‌گیرد و از دسته بندی پلاستیک‌های آمورف محسوب می‌شود.ABS  عموما مات است. ای بی اس در واقع یک ترپلیمر است که از سه نوع مونومر اکریلو نیتریل، بوتادی ان و استایرن تشکیل شده است. تولید پلیمر ABS  به روش پلیمریزاسیون امولسیونی انجام می‌شود و میزان درصد تشکیل دهنده هر یک از این سه جزء بر روی خواص نهایی پلاستیک اثر گذار خواهد بود. اکریلو نیتریل سبب ایجاد سختی و مقاومت حرارتی می‌شود. بخش بوتادی ان سبب افزاش مقاومت ضربه در پلیمر نهایی شده و بخش استایرنی نیز خواص ظاهری پلیمر را افزایش می‌دهد.

از ABS  علاوه بر مواد اولیه برای تولیه قطعات مختلف به عنوان افزودنی اصلاح کننده ضربه نیز در صنعت پی وی سی سخت استفاده می‌شود.

 

ویژگی مهم پلاستیک ABS

مقاومت ضربه پلاستیک ABS  در محدوده 200J/M  بوده که از بسیاری پلاستیک‌ها بیشتر است.

مقاوم در برابر خوردگی

مقاوم در برابر ضربه

ذوب و فرآیند آسان

مقاومت شیمیایی خوب

بازیافت پذیری خوب

ظاهر سطح جذاب و رنگ پذیری خوب

 

از معایب پلاستیک ای بی اس می‌توان به دمای ذوب پایین که آنرا برای کاربردهایی که نیاز به پایداری حرارتی بالا دارند نامناسب می‌سازد. مقاومت پایین در برابر خستگی و نور UV  می‌باشد که با استفاده از افزودنی‌های مخصوص ABS  قابل اصلاح می‌باشد.

 

گریدهای متداول پلاستیک ABS

نام گرید

MFI(220 °C,10g)

ویژگی مهم

ABS 50N

32

گرید تزریقی

ABS 70N

14

اکستروژن و تزریق

ABS 80N

49

جریان پذیری بالا

ABS 40N

22

مقاوم ضربه بالا

ABS75N/ ABS50SR

4.5

اکستروژن ورق

ABS72ER

4.8

اکستروژن ورق

ABS90N

8

لوله

ABS HFA56N

10

ضد شعله اکستروژن

ABS 265FR

12

ضد شعله

ABS HFA70N

32

ضد شعله تزریق

ABS GH500N

5

مقاومت بالا به حرارت

ABS 30N

10

مقاوم متوسط در برابر حرارت

ABS 38H

6.5

مقاوم به حرارت

ABS 50V

32

آنتی استاتیک برای تزریق

ABS 10N

32

تزریق و Electroplating

ABS 70E

19

تزریق، اکستروژن و Electroplating

 

پلیمرهای مرتبط با ABS

پلاستیک SNA

استایرن اکریلونیتریل یا پلاستیک SAN  را می‌توان در یک خانواده با پلاستیک ABS  دانست. پلاستیک SAN  در واقع از 70 تا 80 درصد مونومر استایرن و 20 تا 30 درصد مونومر اکریلو نیتریل تشکیل شده است. SAN  نیز ماننده پلی استایرن گرید عمومی، پلی کربنات و پلی متیل متاکریلات از جمله پلاستیک‌های شفاف است. پلاستیک SAN  برای کاربردهای چوت بسته بندی محصولات آرایشی، ظروف آرایشی، لوازم خانگی، قطعات یخچال و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

پلاستیک MBS

متاکریلات بوتادین استایرن یک ترپلیمر مشابه با ABS  است این پلاستیک عمدتا به عنوان اصلاح کننده ضربه در پی وی سی سخت مورد استفاده قرار گرفته و در مواردی نیز برای تولید قطعات لوازم خانگی و الکترونیک استفاده می‌شود.

 

آلیاژ ABS  با سایر پلیمرها

پلاستیک ABS  از جمله پلیمرهایی است که آلیاژهای متنوعی برای خواص و کاربردهای مختلف دارد. آلیاژ ABS  با ASA  یا اکریلو نیتریل استایرن اکریلات، آلیاژ ABS  با انواع پلی استر از جمله  PET  و PBT، آلیاژ ABS  با TPU  یا ترموپلاستیک پلی یورتان، آلیاژ ای بی اس با پلی آمید، آلیاژ ای بی اس با SAN  نمونه‌هایی از انواع آلیاژهای متنوع پلاستیک ABS هستند. آلیاژ ABS  در تولید لوازم خانگی و همچنین قطعات خودرو از کارآیی بالایی بر خوردار است.

آلیاژ متاکریلات اکریلو نیتریل بوتادین استایرن یا MABS

پلاستیک ABS  عموما مات است اما از اضافه شدن مونومر متاکریلات به ساختار این پلیمر سبب شده تا این پلاستیک به یک ماده شفاف و با مقاومت ضربه بالا تبدیل شود. MABS  در کاربردهای خاص مورد استفاده است.

آلیاژ ای بی اس یا پلی کربنات

 از پلی کربنات به منظور افزایش مقاومت حرارتی ABS  استفاده شده آلیاژ ABS/PC  کاربرد گسترده ای در تولید قطعات خودرو و لوازم خانگی دارد.

 

سایر نکات مهم در مورد پلاستیک ABS

استادکاری ABS

کار با پلاستیک ABS  از نظر سوراخ کردن، دریل کردن، اره کردن، چسباندن و ... راحت است همچنین قطعات ABS  به راحتی توسط حلال مناسب به یکدیگرمتصل می‌شوند. این موضوع سبب شده تا  ABS  به عنوان یک ماده اولیه در تولید قطعات دکوری محبوب شود.

 

بازار رو به رشد پلاستیک ABS

تولی انواع کیف دستی و جعبه از پلاستیک ABS  یکی از کاربردهایی است که در سال‌های اخیر مورد توجه بازار قرار گرفته است. استفاده از ABS  چه به صورت خالص و چه به صورت آلیاژ شده برای تولید انواع کیف و جعبه بسته بندی محصولات مختلف مورد استفاده می‌باشد.

سمیت پلاستیک ABS

پلاستیک ABS  ذاتا سمی نیست با این حال در صورتی که مقدار بالایی حرارت ببنید بخارات حاصل از آن سمی بوده و برای سلامت انسان مضر است. استفاده از ABS  برای کاربردهایی چون ایمپلنت پزشکی منع شده است و توصیه می‌شود کارگران در صورتی که در معرض بخارات آن هستند از ماسک و تجهیزات ایمنی استفاده کنند. کیف‌های کوچک مورد استفاده برای محصولات آرایشی از جمله محصولات ساخته شده از ABS  هستند که در سال‌های اخیر طرفدار بسیاری پیداکرده است.

 

بازیافت ABS

استفاده از ABS  بازیافتی برای ترکیب با ای بی اس خالص به شکل گسترده ای در صنایع مختلف انجام می‌شود. ای بی اس پلاستیکی کاملا بازیافت پذیر است با این حال برخی خواص ای بی اس بعد از چند بار استفاده کاهش یافته که با استفاده از برخی افزودنی‌ها قابل اصلاح است.

 

جمع بندی

پلاستیک ABS یک پلاستیک زیبا و مقاوم است که برای تولید لوازم برقی خانگی، مبلمان، قطعات خودرور، اسباب بازی و موارد مشابه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سری از مقالات پلینو به بررسی انواع مواد اولیه پلیمر پرداخته شده است. در بخش دیگر از مقالات به بررسی خواص پلیمر و نحوه اندازه گیری آنها پرداخته شده که برای شروع یک کار تولیدی در زمینه پلیمر و یا شرکت در دوره کارآفرینی با پلیمر مفید است.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyno All Right Reserved