پلیمر وینیلی و انواع آن

08 مهر 1402 ساعت 13:36

پلیمر چیست؟

پلیمر یک مولکول بسیار بزرگ است که از بهم متصل شدن تعداد زیادی مولکول واحد (مونومر) ایجاد شده است. پلیمرها به دو شکل طبیعی و مصنوعی وجود دارند.

 

پلیمرهای طبیعی

بسیار از مواد موجود در اندام های زنده از جمله پروتئین، سلولز و نوکلئیک اسید و... پلیمر هستند. پلیمرهای طبیعی نقش حیاتی در حیات کره زمین دارند به طور مثال بخش سخت همه گیاهان از جنس پلیمرهایی چون لیگنین، سلولز و سایر رزین ها می‌باشد. همچنین برخی پلیمرهای موجود در طبیعت به صورت معدنی بوده که از آن جمله می‌توان به الماس و گرافیت اشاره کرد.

 

پلیمر سنتزی (غیر طبیعی)

پلیمرهای سنتزی توسط انسان و با استفاده از منابع نفتی ( و تا در برخی موارد منابع طبیعی) طراحی و تولید می‌شوند. در فرآیند تولید پلیمر، یک مونومر خاص به طور مثال اتیلن، پروپیلن و... در واکنشی به نام پلیمرزاسیون به پلیمر مورد نظر تبدیل می‌شود. در فرآیند تولید پلیمر دو نوع پیوند ایجاد می شود، پیوند واندروالسی و پیوند کوالانسی بسته به میزان و نحوه ایجاد این دو نوع پیوند در طول زنجیره پلیمری، می توان پلیمر را به سه دسته ترموست، ترموپلاستیک و الاستومر تقسیم کرد. 

 

ترموست ها

ترموست ها دارای پیوندها کوالانسی هم در طول زنجیره پلیمری و هم در عرض زنجیره ها هستند. به علت قوی بودن این پیوندها، با گرم کردن این نوع پلیمرها پیوندی شکسته نشده و در نتیجه تغییر حالت رخ نخواهد داد. در اثر گرم شدن ترموست تنها این پلیمر تخریب و در نهایت تجزیه می‌شود. از جمله ترموست ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

اپوکسی

یورتان ها

سیلیکون 

پلی استرها

باکلیت

 

ترموپلاستیک ها

در ترموپلاستیک ها پیوند کوالانسی تنها در طول زنجیره بوده و در عرض زنجیره تنها پیوند واندروالاسی وجود دارد، انرژی پیوندهای واندروالاسی که با افزایش دما شکسته شده و در نتیجه امکان تغییر حالت زنجیره ها ممکن می‌شود. در واقع با افزایش دما پیوند واندروالاسی شکسته شده و امکان تغییر شکل زنجیره ها ممکن می‌شود. در نتیجه ترموپلاستیک را می‌توان بارها ذوب و دوباره شکل دهی کرد.

پی وی سی

پلی اتیلن

پلی کربنات

پلی متیل متاکریلات

ای بی اس

پلی آمید

پلی پروپیلن

پلی یورتان ترموپلاستیک

 

مشاهده انواع مواد اولیه پلیمری موجود درپلینو

الاستومر

در الاستومر پیوندهای کولانسی هم در طول زنجیره هم در عرض زنجیره وجود دارد، اما نه به اندازه ترموست در واقع پیوند جانبی در عرض زنجیره به دو صورت کوالانسی و واندروالسی است، پیوندها واندروالاسی در الاستومرها در دما پایین تر نسبت به دما اتاق شکسته می‌شوند و این باعث شده که در دما محیط به صورت منعطف باشند. (حالت لاستیکی) دما انتقال شیشه ای برای اکثر الاستومرها در حدود -50 درجه سانتی گراد می‌باشد.

پلی ایزوپرن یا لاستیک طبیعی

استایرن بوتادی ان

لاستیک بوتادی ان

ایزوبوتیلن ایزوپرن یا لاستیک بوتیل

اتیلن پروپیلن یا لاستیک EPM

لاستیک نئوپرن یا پلی کلروپرن

لاستیک پلی سولفاید

استایرن ایزوپرن استایرن یا SIS

پلی دی متیل سیلیکون یا لاستیک سیلیکون

پلی آکریلات الاستومر

استایرن بوتادی ان استایرن یا لاستیک sbs

اتیلن پلی پروپیلن دی ان یا لاستیک EPDM

ایزوبوتیلن ایزوپرن یا لاستیک بوتیل

اکریلو نیتریل بوتادی ان یا لاستیک نیتریل

 

پلیمرهای پایه وینیلی

یکی از مهم ترین پلیمرهای وینیل، پلی وینیل کلراید یا پی وی سی می‌باشد. PVC از اولین پلیمرهای اختراع شده است و تاریخچه ای بیش از 100 سال دارد. در ادامه توسعه صنایع پلیمر سایر پلیمرهای وینیلی نیز به بازار معرفی شدند. از آن بین می‌توان به پلی وینیل الکل، پی وینیل استات و پلی وینیل بوتیرال اشاره کرد. همچنین EVA  یا اتیلن وینیل استات را نیز می‌توان در دسته پلیمرهای وینیلی قرار داد.

 

پلیمر وینیل استات

وینیل استات یا PVAc یک پلیمر وینیل می‌باشد. این پلیمر از پلیمریزایسیون رادیکالی وینیل استات حاصل می‌شود. پلی وینیل استات قطبی بوده و قدرت چسبندگی بالایی به سطوح مختلف دارد به همین دلیل این پلیمر اغل به عنوان چسب چوب، چسب کاغذ، چسب نجاری و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

حساسیت پلیمر PVAc در برابر مواد مختلف

حضور گروه استری در این پلیمر سبب شده تا پلی وینیل استات در برابر مواد مختلفی بخصوص بازها حساس بوده و به پلی وینیل الکل و استیک اسید تبدیل شود. همین موضوع سبب شده تا پلی وینیل استات اغلب به صورت قطعه نهایی مصرفی کاربردی نداشته و به عنوان چسب و پوشش کاربرد دارد.

در پلینو بخوانید: کوپلیمر وینیل کلراید/وینیل استات و کاربرد آن

 

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyno All Right Reserved