02633552753

با ما در تماس باشید

PVC-O یا پی وی سی جهت دار شده چیست؟

16 آبان 1400 ساعت 11:05

در واقع پی وی سی اورینتد شده یا جهت داده شده PVC-O حاصل از ساماندهی مجدد ساختار امورف پی وی سی سخت در یک ساختار لایه ای با استفاده از روش مکانیکی می باشد. در این روش تغییر شیمیایی در فرمول پی وی سی انجام نشده و دواقع از نظر شیمیایی مشابه پی وی سی سخت یا UPVC  می باشد. در اثر این فرآیند خواص مکانیکی پی وی سی بهبود پیدا می کند از جمله این خواص می توان به اصطحکام ضربه-مقاومت در برابر خستگی یا Fatigue resistance—-کاهش ترک خوردگی پی وی سی-سختی یا stifness بالا اشاره کرد.(مقایسه خواص پی وی سی با سایر پلیمرها- کلیک کنید)

جهت دادن به مولکول ها تحت شرایط خاصی انجام می شود به به شکلی که مولکول ها در این شرایط چرخش کرده و در یک مسیر قرار میگیرند شکل زیر نشان دهنده نحوه انجام این فرآیند مکانیکی در PVC  است.

 

پی وی سی جهت دار شده pvc-o

مزیت لوله های پی وی سی اورینتد شده:

به طور کلی چهار نوع لوله پی وی سی تا کنون توسعه داده شده:

لوله پی وی سی سخت یا UPVC

لوله سی پی وی سی یا CPVC

لوله پی وی سی جهت دار شده یا PVC-O

لوله پی وی سی اصلاح شده یا PVC-M

 

مزایای پی وی سی اورینتد شده PVC-O

همانطور که ذکر شد جهت دار کردن خواص مختلفی از جمله مقاومت ضربه-مقاومت خستگی- افزایش سختی و استحکام را افزایش می دهد. در مورد لوله های آب ساخته شده از PVC-O  می توان به ویژگی هایی مانند بازیافت پذیری پی وی سی- بهبود نگهداری آب آشامیدنی- بهبود انتقال آب- بهینه سازی قیمت و...اشاره کرد.

 

تاریخچه PVC-O

پی وی سی جهت داده شده در حدود ۴۰ سال پیش در اروپا مورد استفاده قرار گرفت خواص بی نظیر این محصول بخصوص مقاومت در برابر ترک و شکستن در هنگام نصب سبب شد در همان ابتدا طرفدار های خود را در صنعت ساخت و ساز داشته باشد اگر چه محدودیت هایی نیز در مسیر توسعه این محصول و رقابت با پی وی سی سخت وجود داشت از جمله استاندار سازی- کارایی برای صنعت و... که امروزه بسیار از این محدودیت ها رفع شده است. به نظر شما در آینده چه محصولاتی را می توان با این روش تولید کرد؟!

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )