بررسی کوپلیمرهای وینیل کلراید

06 آذر 1400 ساعت 20:55

به طور کلی کوپلیمرها از  پلیمریزاسیون دو یا چند مونومر مختلف، می‌توان پلیمرهایی ساخت که دارای خواص و ساختمان متفاوتی هستند. به این نوع پلیمرها، کوپلیمر می‌گویند. کوپلیمرها انواع مختلفی دارند از جمله می توان به کوپلیمر تصادفی- کوپلیمرتناوبی- بلاک کوپلیمر و کوپلیمرگرفت اشاره کرد. در این مقاله به بررسی کوپلیمرهای پی وی سی پرداخته می شود.

 

کوپلیمر پی وی سی از همان سال های ابتدایی معرفی پی وی سی، توسعه داده شده بود. علت اولیه توسعه کوپلیمر پی وی سی آن بود که این پلیمرها ها فرآیند پذیری بهتری از پی وی سی داشتند اما با توسعه ماشین آلات پی وی سی به‌ویژه اکسترودرهای دو ماردون فرآیند PVC  به شکل راحتری انجام گرفت و در نتیجه توسعه کوپلیمرهای پی وی سی به اندازه پی وی سی هوپلیمر صورت نگرفت.

از جمله کومونمرهایی که با وینیل کلراید مورد جهت تهیه کوپلیمر مورد استفاده قرار گرفته است می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

وینیل استات یا VAc -وینلیدین کلراید(vinylidene chloride)-پلی پروپیلن-اکریلونیتریل(acrylonitrile)-وینیل ایزوبوتیل اتر

(vinyl isobutyl ether)- N-cyclohexylmaleimide-اکریلیک استر(acrylic esters) و...

 

کوپلیمر وینیل استات- وینیل کلراید: Vinyl Chloride-Vinyl Acetate

این کوپلیمر در واقع یک رندوم‌کوپلیمر است که حاوی حدود ۵ تا ۱۵ درصد وینیل استات می باشد، وجود وینیل استات(VAc) سبب کاهش سیندیوتاکتیسته(syndiotacticity) و در نتیجه بلورینگی می شود، در نتیجه امکان فرآیند کوپلیمر در دمای پایین تر را فراهم می‌کند.

وینیل استات باعث کاهش قطبیت و کاهش دمای انتقال شیشه ای می شود و همین امر باعث گاهی به عنوان یک نرم کننده داخلی نیز شناخته شود.

از طرفی کاهش قطبیت سبب کاهش ویسکوزیته مذاب پی وی سی شده و در نتیجه کوپلیمر وینیل کلراید-وینیل استات با ۱۵درصد وینیل استات جهت تولید قطعات قالبگیری فشاری استفاده می شود.فرآیند قالبگیری فشاری معمولا در دمای بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ درجه سانتی گراد انجام می شود.از جمله می توان به  تولید صفحات گرامافون اشاره کرد.

از دیگر کاربرد های کوپلیمر PVC/PVAc می توان به کفپوش های پر فیلر پی وی سی اشاره کرد. کفپوش پر فیلر پی وی سی تا حدود ۴۰۰ phr فیلر دارند و شامل  ۳۰ تا ۴۰ phr  نرم کننده هستند که در دمای ۱۳۰ درجه فرآیند می شوند.

سایر کاربردهای این کوپیلمر در پوشش سطوح و چسب پی وی سی می باشد. استفاده کوپلیمر به عنوان چسب  و پوشش نیز امروزه کاربرد وسیعی دارد، این موضوع به این علت است که کوپلیمرها نسبت به هموپلیمر خاصیت حلال پذیری بالاتری دارند و درنتیجه به عنوان یک بایندر در پوشش سطوح مختلف استفاده شده و تمایل بیشتری به چسبندگی دارند.

امروزه کاربرد های کوپلیمر PVC/PVAc بسیار محدود تر از پی وی سی هموپلیمر است یکی از دلایل آن تولید پی وی سی با Kvalue  پایین می‌باشد که جایگزین برخی کاربردهای کوپلیمر شده اند.

 

 

روش تولید کوپلیمر PVC/PVAc

کوپلیمر وینیل کراید-وینیل استات به روش پلیمریزاسیون امولوسیونی یا حلالی سنتز می شود

کوپلیمر پی وی سی/اکریلیک استر:

کوپلیمر PVC/acrylic ester برای کاربرد هایی که نیاز به مقاومت ضربه بالا و پایداری جوی دارند استفاده می شوند، از جمله کاربرد این مواد می توان به پروفیل‌های در و پنجره  اشاره کرد.

 

ترپلیمر وینیل کلراید/وینیل استات/وینیل الکل:

به طور کلی ترپلیمرهای ب منظور افزایش خواص چسبندگی به سطوح مختلف توسعه داده شده اند، در اثر تبدیل گروه استر به الکل در وینیل استات- وینیل الکل ایجاد می شود- حضور گروه های هیدورکسی شانس کراس-لینک در پلیمر را بالا برده و سبب بهبود برخی خواص از جمله بهبود مقاومت شیمیایی و حرارتی و بالا بردن مقاوت سایشی محصول می شود. از دیگر ترپلیمرهایی که برای توسعه چسب‌های پی وی سی ساخته شده اند می توان به ترپلیمر وینیل‌کلراید- وینیل استات-دی کربوکسیلیک اسید اشاره کرد.

 

فرمولاسیون کوپلیمر پی وی سی:

بسته به نوع محصول و کاربرد آن فرمولاسیون های کوپلیمر پی وی سی متفاوت هستند و شامل افزودنی‌های مختلفی از جمله استابیلایزر-روان کننده- پیگمنت و... می باشند. جهت اطلاعات بیشتر از پکیج آموزشی پی وی سی پلینو یا مشاوره‌های شرکت پلینو بهره مند شوید.

۱-کوپلیمر وینیل کلراید-وینیل استات: Vinyl chloride/vinylacetate (VC/V AC)

قالبگیری فشاری پی وی سی سخت

ورق و کفپوش نرم

ورق ترموفرمینگ

پوشش سطوح

چسب

الیفا

 

۲-کوپلیمر وینیلدین کلراید-وینیل کلراید: Vinyl chloride/vinylidenechloride (VC/VDC)

ورق سخت کلندرینگ

اکستروژن فیلم

کاهش دهنده ویسکوزیته در خمیر پی وی سی

پوشش‌های پی وی سی

 

۳-کوپلیمر وینیل کلراید/پلی پروپیلن: Vinyl chloride/propylen(VC/P)

اکستروژن فیلم PVC

قطعات قالبگیری

۴-کوپلیمر اتیلن/وینیل کلراید/وینیل استات: Vinyl chloride/ethylene/vinyl acetate(VC/E/VAC)

پروفیل در و پنجره پی وی سی

قالبگیری تزریقی PVC

چسب و پوشش سطوح

 

۵-کوپلیمر وینیل کلراید/اکریلیک استر: Vinyl chloride/acrylicester

اصلاح کننده برای پروفیل در و پنجره

اصلاح کننده برای فیلم سخت پی وی سی (جهت افزایش شفافیت- بهبود ضربه پذیری و مقاومت جوی)

 

تهیه و تنظیم: سایت پلینو

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )