کلندرینگ پی وی سی و تفاوت آن با سایر فرآیندها

08 مرداد 1399 ساعت 09:24

در مقالات قبل به بررسی روش های فرآیندی پی وی سی که شامل اکستروژن، تزریق و کلندرینگ می باشد پرداخته شد در این مقاله روش فرآیند کلندرینگ بررسی می شود. فرآیند کلندرینگ پی وی سی به نسبت فرآیند اکستروژن و تزریق پی وی سی از پیچیدگی بیشتری برخوردار می باشد و ماشین آلات آن نیز عمدتا ماشین آلات گران قیمت تر هستند و راه اندازی این دستگاه ها نیز نسبت به سایر فرآیند ها مشکل تر است. ( پلینواز متخصصین با تجربه در زمینه کلندریگ برخوردار می باشد در صورت تمایل می توانید از مشاوره سایت پلینو اقدام به دریافت مشاوره کنید.) از جمله بیشتر محصولاتی ک با این روش تولید می شود می توان به انواع روکش پی وی سی- انواع چرم مصنوعی- انواع فیلم های نازک پی وی سی اشاره کرد. در ادامه به بررسی فرآیند کلندرینگ پی وی سی می پردازیم.

رول میل ها و کلندرها از نظر تاریخی ابتدا برای ساخت و تولید لاستیک طبیعی مورد استفاده قرار گرفتند. این دستگاه ها در سال های 1830 توسط ادوین چافی و چارلز گودیر در ایالات متحده معرفی شدند و بعد ها برای فرآیند سایر پلیمر ها از جمله پی وی سی مورد استفاده قرار گرفتند. به طور کلی یک دستگاه کلندر متشکل از چند رول هست که مواد پی وی سی با گذر از بین آنها فرآیند می شوند. تعداد رول های یک کلندربر اساس ماهیت مواد فرایند و نوع محصول تعیین می شود. پی وی سی نیز به سبب پیچیده بودن فرمولاسیون و تنوع زیاد آن و همچنین خواص منعطف امکان استفاده در این فرآیند را پیدار کرده است.

در ادمه به مراحل فرآیند کلندرینگ و دلیل اینکه چرا این فرآیند از پیچیدگی های خاصی برخوردا است می پردازیم.

1-مرحله خوراک

در این مرحله مواد میکس شده ک از مرحله قبل آمده اند وارد کلندری می شود در مرحله قبل این مواد می توانند توسط اکسترودر ها و یا میکسر ها آمده شده باشند. 

 

2-مرحله سنجش

در این مرحله کار بر روی ذوب و اختلاط مذاب پی وی سی انجام می شود تا مذابی یک نواخت برای ورود به مرحله بعد آمده شود.

3-مرحله شکل دهی ورق

در این مرحله ورق پی وی سی شکلدهی شده و ضخامت آن نیز کنترل می شود.

-تعداد رول:

گرچه کلندرهایی با سه رول نیز وجود دارد، اما برای تولید یک محصول با کیفیت اغلب از کلندر هایی با حداقل چهار رول استفاده می شود امروزه کلندر هایی با پنج رول نیز متداول هستند. یکی از برتری های دستگاه کلندریگ این است ک این دستگاه می تواند انواع ورق را با سرعت و خروجی بالا تولید کند به طور مثال ورق های با ضخامت بالا در حدود 0.25 میلی متر را می تون با سرعت 60 متر در دقیقه تولید کرد و حتی فیلم های نازکتر را ( در حدود 0.04  میلی متر ) با سرعت بیش از 100 متر ر دقیقه تولید کرد با این حال خروجی بستگی به نوع محصول نیز دارد و تولید برخی از ورق های خاص می تواند سرعت پایینی داشته باشد. خروجی تولید دستگاه های کلندر بسیار بیشتر از دستگاه های دیگر است و در حدود 4000 کیلوگرم در ساعت می باشد. تنظیمات این فرآیند به این دلیل مهم و حساس است ک محصول تولید شده عمدتا دارای ضخامت پایینی می باشد و این ضخامت باید در طول کل محصول تولیدی ثابت باشد و همچنین سطح محصول نیز باید یکنواخت باشد. همچنین فرآیند کلندر یک فرآیند به شدت پیوسته است ک نتیجه کار هر بخش در بخش بعدی به شدت تاثیر میگذارد به طور مثال تغییر در اندازه شکاف یا اثرات حرارتی و اعوجاج رول به علت فشار بالا می تواند منجبر به عدم انطباق محصول برای دستگاه شود. در نتیجه اندازه شکاف و همچنین گریز از مرکز رول، لرزش رول، یکنواختی مذاب باید به شدت کنترل شود.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

طراحی سایت طراحی سایت