کاربرد پی وی سی در بخش بهداشت و سلامت

04 شهریور 1399 ساعت 07:27

پی وی سی در ابتدا برای جایگزینی لاستیک و شیشه ای که از لحاظ تاریخی برای ساخت لوله و ظروف انعطاف پذیر استفاده می شد، توسعه یافت.PVC در بازار برای این نوع اقلام مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که نیاز به استفاده مجدد از اجزای پزشکی قبل از استریل استفاده شد.
پی وی سی ماده غالب مورد استفاده برای ذخیره سازی مایعات IV، راه حل های دیالیز، و همچنین محصولات خون است. می توان آن را  با دمای پایین 40- درجه سانتیگراد و دمای 121 درجه سانتیگراد استریل نمود. پی وی سی را می توان با استفاده از اتیلن اکسید و با پرتو الکترونی پرتو گاما استرلیزه نمود.

پی وی سی نیز می تواند طیف گسترده ای از شکل های ظرف ها  و انواع مختلفی از پیوست ها را فراهم می کند. پی وی سی تجاری بسیار شاخه ای شده و دارای بلورینگی کم است. با این حال،  PVC K-Value> 100 با وزن مولکولی تا 150000 دارای ساختار منظمتر است، کمتر خطی است و دارای درجه بالاتری از بلورینگی است. ظروف ساخته شده از این نوع پی وی سی دارای قدرت بهتر، ویژگی های برتر و مقاومت سطح بهتر است.

بیایید نگاهی دقیقتری به برخی از عللی که صنعت پزشکی PVC را دوست دارد بیندازیم :

1- ایمنی
 PVC می تواند در دستگاه های پزشکی استفاده شود، که از نقطه نظر سم شناسی کاملا مورد آزمایش قرار گیرد. در نتیجه تمام مواد مورد استفاده برای ساخت قطعات برای دستگاه ها قبل از اینکه برای استفاده پزشکی پذیرفته شوند، باید کاملا مورد آزمایش قرار گیرند و ارزیابی شوند. تجربه مبتنی بر تمام دانش موجود از مقامات بین المللی محیط زیست و مراقبت های بهداشتی نشان می دهد که PVC امن است.

2- پایداری شیمیایی

مواد مورد استفاده در برنامه های پزشکی باید قادر به پذیرش یا انتقال انواع مایع باشند بدون اینکه خود را در معرض تغییرات قابل توجهی در ترکیب یا خواص قرار دهند. پی وی سی عملکرد خود را در این مناطق اثبات کرده است.

3- وضوح و شفافیت

محصولات ساخته شده از PVC می تواند با شفافیت بسیار عالی برای نظارت مستمر بر جریان سیال آماده شود. این ماده  حتی می تواند تقریبا به هر رنگ مورد نیاز در دسترس باشد.

4- سازگاری بیولوژیک

هنگامی که پلاستیک ها در تماس مستقیم با بافت یا خون بیمار مورد استفاده قرار می گیرند، سطح بالایی از سازگاری بین بافت / خون و مواد مورد نیاز است. اهمیت این ویژگی پلاستیک با زمان در تماس با بافت یا خون افزایش می یابد.
پی وی سی با سازگاری بالای زیستی مشخص می شود که می تواند با اصلاح سطح مناسب افزایش یابد.

5- انعطاف پذیری، دوام و قابلیت اطمینان

پی وی سی انعطاف پذیری لازم برای کاربرد های مانند کیسه های خون و ظروف IV را دارد، اما همچنین می تواند برای قدرت و دوام آن، حتی تحت شرایط تغییر دما، مورد استفاده قرار گیرد. PVC نیز می تواند به راحتی برای ساخت IV لوله اکسترود ، ترمو فرم به بسته بندی "بالشتک" و یا ریخته گری ضربه برای ساخت ظروف سفتی توخالی شکل دهی شود. این تطبیق پذیری یکی از دلایل اصلی این است که پی وی سی مواد انتخابی برای طراحان محصول و بسته بندی های پزشکی است.

6-کم هزینه

PVC حدود یک سوم هزینه های پلاستیک پزشکی امروز را پوشش می دهد، از این رو کم هزینه آن تا حد زیادی به حفظ هزینه های پایین پلاستیک های پزشکی عموما تاثیر می گذارد.

7) مقاومت به ترک خوردگی استرس شیمیایی

ترک خوردگی استرس یکی از شایع ترین علائم آسیب های پلیمری است. استرس موجب پیوند ثانویه بین پلیمرها می شود و باعث شکستگی های جزئی می شود. انعطاف پذیری PVC کمک می کند تا اطمینان حاصل کند که محصولات پزشکی به طور مداوم برای استفاده گسترده و در درخواست های کاربری کار می کنند.

تمام پلیمرها، از جمله PVC، نیاز به استفاده از افزودنی ها دارند. برای فرمولاسیون های PVC سفت و سخت این تثبیت کننده ها، اصلاح کننده ها و روان کننده ها هستند. برای پلاستیک های قابل انعطاف، پلاستیسایزرها نیز برای دستیابی به انعطاف پذیری مورد استفاده قرار می گیرند. سایر مواد افزودنی ممکن است عبارتند از: کمک های فرآیند و رنگدانه ها. اینها از فهرست تاییدیه تماس با مواد غذایی مانند مواردی که در سطح ملی در اروپا و یا مقررات اداره غذا و داروی آمریکا تنظیم شده است  یا در Monographs European Pharmacopoeia انتخاب شده اند تبعیت میکنند.

در سال های اخیر صنعت و مقامات تلاش زیادی برای ارزیابی اثرات زیست محیطی و بهداشتی استفاده از PVC در کاربردهای پزشکی انجام داده اند و اکنون به خوبی درک شده اند. چنین اثرات بالقوه می تواند با فتالات خاصی که به عنوان پلاستیسایزرها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین سوزاندن زباله های بیمارستانی مرتبط باشد.

اکثر دستگاه های پزشکی ساخته شده از PVC از plastisers استفاده می شود که این برای دادن انعطاف پذیری که باعث می شود مواد به طوری برای استفاده مناسب شوند. انواع پلاستیسایزرها به عنوان فتالات شناخته می شوند. از فتالات ها در PVC انعطاف پذیر استفاده می شود، فتالات نیز طیف وسیعی از کاربردهای دیگر را از جمله رنگ، محصولات لاستیکی، چسب و بعضی لوازم آرایشی شامل می شود.
یکی از مهمترین فتالات با تناژ، DEHP است که در حال حاضر تنها پلاستیک کشف شده است که توسط European Pharmacopoeiaبه عنوان ماده انتخابی برای نرم کردن وسایل پزشکی یکبار مصرف، کیسه های خون و لوله ها توصیه می شود. سمیت کوتاه مدت فتالات بسیار کم است و آن ها مزیت خاصی ندارند که پوست را تحریک کنند. این به وضوح ایمنی دستگاه های پزشکی پلاستیک شده ساخته شده از PVC را نشان می دهد. این موضوع  بیان داشت که مطابق با الزامات ضروری دستورالعمل دستگاه پزشکی، "تولید کنندگان باید از مواد مصرفی که احتمالا به سلامت بیماران، به ویژه مواد سرطان زا، موتاژنیک یا سمی برای تولید مثل منجر می شوند، اجتناب کنند، در توسعه مواد جایگزین یا محصولات با پتانسیل خطر کمتر تلاش کنند .

مهم است که تأکید کنیم که DEHP میتواند به عنوانیک پلاستیسایزرهای جایگزین شود.که جایگزینی قبل از این پیش نیامده است این است که جایگزین در واقع نمی تواند به اندازه DEHP مورد استفاده قرار گیرد و ازمایش شود؛ ممکن است به طور موثر عمل نکند .

برخی از پلاستیک ها (DEHP و BTHC) در واقع به افزایش بقای گلبول های قرمز کمک می کنند و بنابراین باعث افزایش عمر مفید کل خون می شود

. این با این واقعیت توضیح داده شده است که plasticiser در تعامل و تثبیت غشاء سلول قرمز است

این پلیمر ساختار سر به دم دارد. ساختار ممکن دیگر آرایش سر به سر است که نقاط غیراشباع در محل خروج اتم‌های کلراند. پلی‌وینیل کلراید ترکیب نشده بی‌رنگ، سخت، پایدار در برابر نور و حرارت کم و ناپایدارترین پلیمر صنعتی است. قرار گرفتن آن در معرض نور یا حرارت، در دمای بسیار پایین‌تر از نقطه‌ی ذوب، به تغییرات زیاد و اجتناب‌ناپذیری منجر می‌شود.

در ابتدا پلیمر تولیدی بی‌رنگ است و با طولانی شدن زمان تابش نور یا حرارت زرد رنگ و بعد کهربایی تیره و در نهایت سیاه می‌شود. پس از گذشت این زمان، ماده به شدت شکننده می‌شود. این تغییرات به دلیل دهیدروکلریناسیون پلیمر (از دست دادن اسیدکلریدریک در طول شاخه اصلی) به صورت خودکاتالیزوری انجام می شوند و تا زمانی که مقدار کمی کلر در پلیمر باقی باشد ادامه می یابند. این تغییرات تحولی را در خواص توده پلیمر ایجاد می‌کنند. برای استفاده از قطعات پلی‌وینیل‌کلراید در محلی در معرفی نور خورشید، افزودن پایدارکننده‌ها در مرحله‌ی ترکیب ضروری است. صابون‌های سرب، لورات‌های باریم و کادمیوم و ترکیبات آلی قلع مانند دی‌ایزواکتیل‌تیوگلایکولات از جمله این پایدار‌کننده‌ها هستند. ترکیبات آلی گوگرد قلع نسبتا گران‌اند و اگر شفافیت و بی‌رنگی در پلی‌وینیل‌کلراید در نظر باشد، به کار می‌روند.

پایدارکننده‌های پلی‌وینیل کلراید با اولین ذره هیدروژن کلراید موجود واکنش می‌دهند. کاتالیزور، دهیدروکلریناسیون را از بین می‌برد و تخریب را به تعویق می‌اندازد. به علاوه، بسیاری از پایدارکننده‌ها می‌توانند با تمام پیوندهای دوگانه موجود واکنش دهند و فرآیند را معکوس کنند و سبب بی‌رنگ شدن و عدم شکنندگی محصول شوند. پلیمریزاسیون مذکور به هر دو روش امولسیونی و تعلیقی ممکن است.

از مهم‌ترین مزیت‌های این پلیمر، قابلیت آمیخته شدن با انواع نرم‌کننده‌هاست. در این صورت آن را پلی‌وینیل کلراید نرم و در غیر این صورت پلی‌وینیل کلراید سخت می‌نامند. نوع سخت این پلیمر در لوله و اتصالات ساختمانی، پوشش‌های خارجی و پانل‌های ساختمانی، مجاری فاضلاب‌ها، ناودان‌ها، درزگیر در و پنجره، قطعات اتومبیل، کارت‌های اعتباری و قالب‌گیری بادی بطری استفاده می‌شود.

بازار بهداشت جهانی، یکی از مصرف‌کننده‌های اصلی مواد پلی‌‌وینیل‌کلراید است. اکنون تقاضای جهانی برای کالاهای پزشکی از جنس پلی‌وینیل کلراید بالغ بر ۲۲۰۰۰۰ تن است. مراکز تولید اصلی اروپای غربی، آمریکا و ژاپن هستند که مصرفی بالغ بر ۱۵۰۰۰۰ تن دارند. استفاده از ترکیبات پلی‌وینیل‌کلراید در تولید وسایل پزشکی در طی ۵۰ سال گذشته نشان داده است که این ماده در برآوردن تقاضاهای صنایع بهداشتی بسیار تواناست. پلی‌وینیل کلراید در تولید ظروف و لوله‌های انعطاف پذیر جایگزینی مناسبی برای لاستیک طبیعی و شیشه است.محصوات پلی‌وینیل‌کلراید را به آسانی می‌توان با روش‌هایی مانند بخار، تشعشع یا گاز اکسیداتیلن استریل کرد. پلی‌وینیل کلراید حتی با محصولات دارویی موجود در وسایل بهداشتی سازگار است. این ماده مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی و اب دارد به همین دلیل می‌تواند  محلول‌ها را استریل نگه دارد. خاصیت ارتجاعی پلی‌وینیل‌کلراید عمل پیوستگی را که در محصولات پزشکی لازم است برآورده می‌کند. در فرآیند ساده پلی‌وینیل‌کلراید، می‌توان به آسانی ماده را اکسترودر کرد و لوله داخل وریدی (IV) ساخت؛ یا تحت فرآیند شکل‌دهی حرارتی بسته‌بندی تاول مانند و یا تحت قالبگیری دمشی ظروف سخت میان تهی تهیه کرد. این قابلیت تغییر، علت اصلی کاربردهای فراوان پلی‌وینیل‌کلراید در طرح‌های بسته‌بندی و محصولات پزشکی است. استفاده از پلی‌وینیل‌کلراید در کاهش هزینه‌های روز افزون مراقب بهداشتی نقش بزرگی دارد. پلی‌وینیل کلراید، که حدودا در بیشتر از یک چهارم پلاستیک‌های رایج کاربردهای پزشکی استفاده می‌شود و با پایین آوردن هزینه‌ها کمک بزرگی به مراجع بهداشتی می‌کند.

علاوه بر مزایای گفته شده، پلی‌وینیل کلراید مزیت‌های دیگری نیز دارد؛ مانند قابلیت چاپ روی آن؛ شفاف یا نیمه شفاف بودن (که برای برخی کاربردها لازم است)؛ تمایل کم به گسترش حفرات ریز(که در دستکش‌ها مهم است) و جلا که اهمیت آن کمتر از موارد قبلی نیست. این ویژگی‌ها و خواص، ایمنی بیماران و کارکنان بیمارستان را افزایش می‌دهند و هزینه‌های مراقبت بهداشتی را پایین می‌آورند. بیشتر از یک چهارم وسایل یک‌بار مصرف پزشکی پلاستیکی از پلی‌وینیل‌کلراید ساخته می‌شوند؛ به علت قابلیت ساخت پوشش یکپارچه و بدون درز و ممانعت از تجمع آلودگی‌ها، پلی‌وینیل‌کلراید در پوشش کف اتاق عمل به کار می‌رود. پوشش‌های زخم پلی‌وینیل‌کلراید بهداشتی هستند و به راحتی تمیز می‌شوند.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

طراحی سایت طراحی سایت