روش های تولید فیلم و ورق پی وی سی

04 شهریور 1399 ساعت 06:23

در مقاله روش های شکل دهی پی وی سی به بررسی کلی روش های شکلدهی پی وی سی پرداخته شد. همانطور که بیان گردید انتخاب روش فرآیند برای تولید یک محصول به چند عامل از جمله طرفیت تولید-نوع محصول-نوع خوراک و...بسته دارد. .ورق و فیلم های پی وی سی از جمله محصولاتی هستند که چندین روش فرآیندی برای تولید آنها وجود دارد. در ادامه به روش های فرآیند تولید فیلم و ورق پی وی سی پرداخته شده است.

۱-اکسترودر مجهز به دای صفحه‌ای یا اسلیت(Slit Die Extrusion)

این فرآیند هم برای تولید فیلم است و هم برای تولید ورق. در ابتدا اکسترودری داریم که ماده مذاب را فراهم کرده و در انتهای اکسترودر یک دای صفحه‌ای قرار می‌گیرد. مذاب با عبور از دای به شکل ورق یا فیلم در می‌آید. در خارج از دای عملیات کشش انجام می‌شود و میدان جریان از نوع کششی تک جهته است، بنابراین محصول در یک جهت آرایش یافته می‌شود.۲-فرآیند فیلم دمشی(Blown Film Extrusion)

در ابتدا اکسترودری داریم که ماده مذاب را فراهم می‌کند و در انتهای اکسترودر یک دای آنالوس به شکل عمودی قرار می‌گیرد. مذاب با عبور از دای به شکل استوانه توخالی در می‌آید. از درون هوا دمیده می‌شود و آن را باد کرده و تبدیل به یک حباب می شود و از بالا نیز عملیات کشش فیلم توسط قرقره انجام می‌شود. با برخورد هوا به حباب از بیرون مذاب تبدیل به جامد و محصول به دور قرقره جمع می‌شود. در این فرآیند عملیات خنک کاری اهمیت زیادی دارد.

 

۳-فرآیند غلطک‌کاری(Calendering)

در این فرآیند مذاب خروجی از اکسترودر بین دو غلطک ریخته می شود. معمولا درون غلطک‌ها آب سرد جریان دارد و دارای چیدمان متفاوتی هستند و سرعت آن‌ها متفاوت است. این روش معمولا گران قیمت است و بیشتر برای تولید ورق‌های پی وی سی کاربرد دارد. با تنظیم عوامل کنترلی مانند چیدمان غلطک‌ها، سرعت نسبی غلطک‌ها و دمای آن‌ها می‌توان ضخامت، آرایش یافتگی و کریستالیزاسیون را کنترل کرد از این فرآیند برای لایه‌گذاری(Lamination) هم استفاده می شود.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

طراحی سایت طراحی سایت