02633552753

با ما در تماس باشید

پلی وینیل کلراید کلرینه شده (CPVC)چیست؟

03 آبان 1400 ساعت 23:59

پی وی سی را می توان یکی از پر کاربرد ترین پلیمرهای مورد استفاده بشر تا به امروز دانست. خواص این پلیمر ترموپلاستیک را می توان با روش های مختلفی تغییر و با توجه به کاربرد مورد نظر خواص خاصی را در PVC  ایجاد کرد. از جمله استفاده از افزودنی ها و یا استفاده از روش های مکانیکی (مانند تولید OPVC). یکی از روش های موجود برای ایجاد یک نوع جدید از پی وی سی با خواص متفاوت پی وی سی کلر دار شده است که در این مطلب به آن پرداخته خواهد شد.

 

تاریخچه معرفی سی پی وی سی

 CPVC برای اولین بار توسط  Lubrizol در اوایل دهه 1960 تجاری شد و از آن زمان ارزش آن را در انواع کاربردهای صنعتی که نیاز به درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر خوردگی دارند،اثبات شده است.

ساختار شیمیایی CPVC  و نحوه تولید آن:

از نظر مفهومی،  CPVC یک هموپلیمر PVC است که در معرض یک واکنش کلرینه شدن قرار گرفته است. به طور معمول ، کلر و PVC مطابق با مکانیسم اصلی رادیکال آزاد واکنش نشان می دهند، که با روشهای مختلف و با استفاده از انرژی حرارتی و یا  UV ایجاد می شود.
درPVC ، یک اتم کلر 25 درصد از محل های پیوند در استحکام ساختمان کربن را اشغال می کند، و مابقی مکان ها توسط هیدروژن پر می شوند. در حالی که در CPVC تقریبا 40 درصد از محل های پیوند در ساختمان ملکول با اتمهای کلر پر شده اند. اتم های کلر اطراف ساختمان کربنCPVC ، اتمهای بزرگی هستند که زنجیره را از حمله محافظت می کنند. میزان کلرPVC  پایه می تواند از 56.7 درصد به 74 درصد افزایش یابد، اگرچه به طور معمول بیشتر رزین ها CPVC تجاری دارای 63 تا 69 درصد کلر هستند.

در شکل زیر مسیر سنتزی برای کامپاند CPVC نشان داده شده است.

تولید CPVC

مکانیسم کلر دار شدن پی وی سی در شکل زیر نشان داده شده است.

کلر دار شدن pvc


 
ویژگی های CPVC 
از جمله ویژگی های پلی وینیل کلرید کلر دار (CPVC) می توان به موارد ذیر اشاره کر.
·  نسبتاً کم هزینه
·  دمای انتقال شیشه بالا
·  درجه حرارت تخریب بالا
·  مقاومت شیمیایی
·  خواص مکانیکی، دی الکتریک ومقاومت در برابر شعله عالی

 

 درجه حرارت تخریب بالا در CPVC


با افزایش مقدار کلر درCPVC ، دمای انتقال شیشه (Tg) ناحیه ای که در آن انتقال پلیمر از مواد سخت و شیشه ای به یک ماده نرم و لاستیکی منتقل می شود ، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.این مولکولهای اضافی کلر است که از ساختمان کربن پلیمر محافظت می کند و به نوبه خود از یکپارچگی ساختاری آن در برابر گرما محافظت می کند. افزایش مقاومت در برابر گرما به CPVC اجازه می دهد تا در فشارهای عملیاتی بالاتر عمل کند.

مقاومت شیمیایی در CPVC

CPVC  ذاتاً از برابر اسیدها، نمکها و هیدروکربن های آلیفاتیک بی اثر است، همه این مواد سبب خوردگی در فلزات می شود. این مقاومت شیمیایی ذاتی ، همراه با دما و مقاومت در برابر فشار است که استفاده از CPVC را در انواع کاربردهای صنعتی و تجاری امکان پذیر می کند.

مقاومت در برابر شعله CPVC

CPVC نیز مانند پی وی سی به علت حضور کلر خواص مقاومت در برابر شعله خوبی دارد. این پلیمر به علت میزان کلر بیشتر خواص ضد شعله بهتری از خود نشان می دهد

مواد افزودنی CPVC
در فرآیند تولید CPVC نیز از افزودنی های مختلفی از جمله پایدارکننده-روان کننده-کمک فرآیند و... استفاده می شود.(برای مطالعه بیشتر مقاله افزودنی های پلیمری را ببینید)

 


انواع محصولات CPVC


 CPVC ترکیبی انعطاف پذیر و تطبیق پذیر است که با استفاده از تکنیک های استاندارد شکلدهی پی وی سی از جمله اکستروژن و قالبگیری تزریقی می تواند محصولاتی با اشکال و هندسه مختلف تولید کند.


لوله و اتصالات: خوردگی و مقاومت دما بالا است ، در حالی که میزان فشار مورد نیاز یک محصول می تواند براساس نوع فرایند، اندازه لوله، نوع ترکیب و دما متفاوت باشد.
اتصالات: با افزایش مقررات دفع مایعات و گازها ، نیاز به سیستم های قابل اعتماد دفع گاز خصوصاً در محیط های خورنده به سرعت در حال رشد است. اتصالات، ورق صنعتی و میله جوشکاری از نوع CPVC موجود است. این اجزا می توانند در تمامی سیستم های بخار استفاده شوند.
ورق و روکش: مقاومت عالی در برابر خوردگی و عملکرد آتش CPVC می تواند در کاربردهای مختلف صنعتی اعمال شود و با پلی استر تقویت شده با فیبر (FRP) پوشیده شود.
 

·کاربردهای صنعتی cpvc

  •  CPVC یک راه حل بلند مدت و بدون مشکل برای سخت ترین محیط های صنعتی است و اغلب در صنایع زیر استفاده می شود:
  •  فرآیندهای شیمیایی: شما می توانید مواد شیمیایی تهاجمی را در دماهای بالا، تحت فشار و بدون نگرانی در مورد خوردگی حمل کنید.
  • لوله کشی تجاری: خوردگی را از بین می برد، هزینه های نگهداری را کاهش داده و قابلیت اطمینان کلی را بهبود می بخشد.
  • فرآوری مواد معدنی: مقاومت بالا در مقابل عملیات پردازش مواد گرانبها و خام
  •  تولید برق: مقاومت بلند مدت در مقابل فشارهای زیاد و مواد شیمیایی خورنده که معمولاً توسط نیروگاهها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • تصفیه فاضلاب: مقاوم در برابر خوردگی حتی در هنگام حمل و نقل از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده           

 

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )