اثر براق کننده بر پلاستیک های مختلف

12 فروردین 1400 ساعت 14:39

براق کننده ob و ob1  از جمله متداول ترین براق کننده های پلاستیک هستند که در مقاله براق کننده پلاستیک به بررسی نحوه عملکرد آنها پرداخته شد. در این مقاله به اثر براق کننده های نوری بر روی پلاستیک های مختلف می پردازیم.

در شکل زیر مقایسه روشن‌کننده ob1 برای انواع پلی‌اتیلن‌ها نشان می‌دهد که عدد L  بالاتر نشان‌دهنده مؤثرتر بودن این روشن کننده می‌باشد. مشاهده می‌شود این نوع روشن کننده برای LDPE مناسب‌تر است.

 

اثر براق کننده بر پلی اتیلن

در شکل زیر می‌توان اثربخشی روشن‌کننده‌ نوری ob1 را در مقادیر مختلف DOP مشاهده کرد که با توجه به اینکه این روشن‌کننده در DOP به راحتی حل می‌شود می‌توان نتیجه گرفت که در مقدار DOPکمتر اثر روشن کننده‌ایob1 بهتر خواهد بود.

 

اثر براق کننده در حضور نرم کننده

روشن‌کننده ob به دلیل TGA بالاتر می‌تواند در پلیمرهای PC، PA و PET مورد استفاده قرار می‌گیرد.  شکل زیر اثر این روشن کننده را بر سه پلیمر  پلی‌کربنات، پلی‌پروپیلن و پلی‌آمید بررسی شده است. محور عمودی این نمودار نشان می‌دهد که براق کننده OB به شدت باعث کاهش زردی این پلیمر می‌شود. در مقدار ۵۰ppm از روشن کننده بهترین حالت برای این سه پلیمر است و در این مقدار زرد شدگی در کمترین مقدار خود قرار دارد. حتی در برخی موارد با توجه به روشنایی مورد نظر می‌توان مقدار کمتری روشن کننده در فرمولاسیون استفاده کرد. البته در پلیمرهای دارای پیگمنت و رنگ باید بیشتر از ۲۰۰ppm   روشن کننده استفاده کرد.

 

اثر براق کننده در پلاستیک های مهندسی

در شکل آخراثر مقدار زیاد روشن کننده ob در پلیمرهای مختلف شامل پلی‌استایرن، پلی‌پروپیلن، PA6و PET را نشان می‌دهد. در همه این پلیمرها مقدار b (محور عمودی) با افزایش روشن کننده به سمت مقادیر منفی (روشن‌تر) می رود و باعث روشن شدن پلیمر می‌شود.

دوز مصرف براق کننده در پلاستیک

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )