اثر کربنات کلسیم بر مقاومت آب و هوایی پی وی سی

04 شهریور 1399 ساعت 07:36

همانطور که در مقاله اصلاح خواص پی وی سی بیان شده، پی وی سی را می توان با استفاده از مواد و افزودنی مختلف اصلاح کرد و با توجه به کاربرد مورد نظر خواص متفاوتی در ان ایجاد کرد به طور کلی در محصولات پی وی سی که در محیط باز مورد استفاده قرار می گیرند حداقل سه نیاز اصلی وجود دارد.

  1. پایداری رنگ با گذر زمان
  2. حفظ خواص فیزیکی، نظیر چقرمگی
  3. پایداری ابعادی

و فرمولاسیون این محصولات باید به گونه ای طراحی شود که این خواص را در محصول مورد نظر ایجاد یا تقویت کند، کربنات کلسیم از جمله موادی است که در بسیار از فرمولاسیون های پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد اگر چه عموما این ماده به عنوان یک فیلر یا پر کننده برای کاهش قیمت شناخته می شود اما این نکته را باید در نظر گرفت که در صورتی که کربنات کلسیم در اندازه ذرات و دوز مصرفی مناسبی به کار رود می تواند خواص مطلوبی را نیز برای پی وی سی ایجاد کند در این مقاله تاثیر کربنات کلسیم بر مقاومت آب و هوایی پی وی سی بررسی می شود.

 

تأثیر کربنات کلسیم بر روی مقاومت آب و هوایی محصولات پی‌وی‌سی

 

تحقیقات اخیر نشان داده است که این پرکننده، مقاومت آب و هوایی فرمولاسیون های سخت و سفید رنگ پی‌وی‌سی را به نحو مطلوبی بهبود می‌دهد. این امر به پایدارکنندگی کربنات کلسیم با توجه افزایش پدیده‌ی تفرق نور از ذرات پرکننده که مورفولوژی کروی یکنواخت و اندازه متوسط ۰.۸ میکرون دارند، نسبت داده شده است. علاوه بر این، برخی معتقدند که کربنات کلسیم بعضی از مولکول‌های کلرید هیدروژن را از محیط‌ زدوده و کلرید کلسیم تشکیل می‌دهد و به عنوان کمک پایدار کننده نیز در سیستم عمل می‌کند. البته این اثر بسیار کمتر از آن است که بتوان کربنات کلسیم را به عنوان یک پایدارکننده‌ی مؤثر در فرمولاسیون پی‌وی‌سی بکار برد. کربنات کلسیم در آمیزه‌های رنگی برخلاف آمیزه‌های سفید رنگ، در غلظت های حدود ۰-۰.۴ درصد، هیچ اثری نداشته و در غلظت های بالا می تواند اثرات نامطلوبی بر روی مقاومت آب و هوایی و حفظ رنگ محصولات بگذارد.

در ضمن کربنات کلسیم نسبت به دی‌اکسید تیتانیوم، حلالیت در آب بیشتری داشته که سبب افزایش ساییدگی و گچی شدن سطوح محصولات می‌شود.به طور کلی، آمیزه های سفیدرنگ پی‌وی‌سی، نسبت به آمیزه‌های رنگی کمتر دچار زرد شدن و تغییر رنگ می‌شوند. پرکننده‌های دیگر نظیر تالک و میکا نیز اثری مشابه کربنات کلسیم بر روی مقاومت آب و هوایی فرمولاسیون‌های رنگی پی‌وی‌سی دارند. اجزای دیگر فرمولاسیون، نظیر کمک فرآیندها، اصلاح کننده‌های مقاومت ضربه و روانسازها نیز بر روی مقاومت آب و هوایی محصولات پی‌وی‌سی مؤثرند. اما این اثر کمتر از تأثیر رنگدانه و پرکننده می‌باشد.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

طراحی سایت طراحی سایت