02634275197

با ما در تماس باشید

افزودنی فوم زا و پف کننده پی وی سی

16 خرداد 1402 ساعت 21:37

عامل فوم زا ترکیباتی هستند که در اثر حرارت در یک بازه دمایی تجزیه شده و مقدار مشخصی گاز آزاد می‌کنند. سرعت و مقدار گاز آزاد شده باید برای شرایط فرآیندی محصول پی وی سی مناسب باشد. عوامل فوم زا می‌توانند به شکل جامد یا مایع و از ترکیبات آلی و یا معدنی باشند.

امروزه ترکیبات آلی فوم زا که پرکاربرد ترین آنها آزو دی کربن آمید می باشد بیشترین کاربرد را در صنعت پی وی سی دارند اما گفتنی است که ترکیبات معدنی از جمله بر پایه بی کربنات نیز در صنعت پی وی سی در حال استفاده هستند.

 

عامل فوم زا بر پایه سدیم بی کربنات:

استفاده از عامل فوم زا بر پایه سدیم بی کربنات در پی وی سی با چالش‌هایی همراه است. ابتدا باید توجه کرد که به علت غلظت بالا این مواد حجم بالایی گاز در مقدار کم از ماده آزاد شده و در نتیجه امکان پخش یکنواخت آن در  پی وی سی برای ایجاد فوم یک دست را سخت می‌کند. همچنین چرخه و زمان آزاد شدن گاز در سیستم  بی کربنات سدیم سریع اتفاق می‌افتد و این امر باعث می‌شود در فرايند تولید قالبگیری فوم پی وی سی نسبت به آزو دی کربن آمید به فشار کمتری نیاز باشد.

عامل فوم زا بر پایه سدیم بی کربنات در بر خلاف آزودی کربن آمید گرماگیر بوده و همچنین گاز آزاد شده CO2 می‌باشد.(مقداری آب نیز در فرآیند تولید می شود که برای برخی فرآیندهای پی وی سی مضر است)

گرید فوم زا پی وی سی بر پایه سدیم بی کربنات

Hydrocerol BIH 70

 

عامل فوم زا بر پایه آزو دی کربن آمید:

افزودنی azodicarbonamide  متداول ترین عامل فوم زا در محصولات پی وی سی می‌باشد این افزودنی با پی وی سی سازگاری خوبی دارد و سبب ایجاد فوم یک دست می‌ شود. همچنین برخلاف عامل فوم زا بر پایه سدیم بی کربنات رنج دمای تجزیه این ماده محدوده کوچکتری است و در نتیجه کنترل آن راحت تر است.  گازهای ایجاد شده CO2 – N2-CO می‌باشند.

از چالش های عامل فوم زا آزو دی کربن آمید فعال شدن آن در دمای ۲۰۰ تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. این دما برای پی وی سی دمای مناسبی نیست با این وجود دمای فعال شدن آزو دی کربن آمید را می توان تا دمای حدود ۱۶۵ درجه سانتی گراد کاهش داد این کار به کمک فعال کننده فوم که با نام کیکر(kickers) نیز شناخته می‌شوند انجام می‌شود.

فعال کننده‌های آزو دی کربن آمید:

استفاده حدود ۰.۵ phr  از فعال کننده‌های فوم که معمولا شامل ترکیبات روی-کادمیم-سرب و... هستند سبب کاهش دمای فعال‌سازی آزو دی کربن آمید به میزان مطلوب برای فرآیند پی وی سی می‌شود.

 

تاثیر اندازه ذرات آزود دی کربن آمید:

هرچه اندازه ذرات آزو دی کربن آمید کوچکتر باشد سرعت تجزیه و آزاد شدن گاز در پی وی سی بیشتر خواهد بود در نتیجه کنترل فوم در برای ذرات درشت‌تر راحت‌تر است اگرچه برای ذرات ریز تر در صورت کنترل مناسب امکان ایجاد سلول های یکنواخت‌تر بیشتر است.

 

گریدهای آزو دی کربن آمید متداول:

AZNP 130

AZ760

AZ3990

AZ754

AZRV

 

جهت تامین انواع مواد اولیه و افزودنی و مشاوره‌ی تولید باما در ارتباط باشید.

 

بروز plate-out  هنگام استفاده از آزو دی کربن آمید. (plate-out  چیست؟)

در اثر ایجاد سیانوریک اسید به عنوان محصول جانبی تجزیه آزو دی کربن آمید امکان بروز مشکل plate-out در تجهیزات فرآیند تولید پی وی سی وجود دارد برای حل این مشکل از افزودنی ضد پلیت اوت می‌توان استفاده کرد.

 

عامل فوم زا پی وی سی بر پایه هیدرازین:

از متداول ترین افزودنی فوم زا پایه هیدرازین 4,4'-Oxybis(benzene sulphonylhydrazide)  می‌باشد که با نام اختصاری  OBBS  یا  OBSH نیز شناخته می‌شود. این افزودنی فوم زا در محدوده دمایی ۱۳۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی گراد فعال می‌شود.

این عامل فوم زا برای محصولاتی چون ورق و پروفیل -قطعات تزریقی و خمیر فوم پی وی سی استفاده می شود.

گریدهای متداول فوم زا OBSH

Nitropore OBSH

Genitron OB

Celogen OT

 

عامل فوم زا پی وی سی بر پایه ایزوبوتیرو نیتریل:

عامل فوم زا Azobisisobutyronitrile با نام مخفف AZDN نیز شناخته می‌شود این افزودنی فوم زا در دمای بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه تجزیه می‌شود.گاز آزاد شده از این عامل فوم زا معمولا نیتروژن است ولی گاهی ممکن است شامل گازهای سمی نیز باشد این عامل فوم بخصوص برای خمیرفوم پی وی سی کاربرد دارند.

گریدهای رایج فوم زا AZDN

Porofor N

Poly-Zole AZDN

 

عامل فوم زا پی وی سی بر پایه فتالیمید

عوامل فوم زا با دمای تجزیه پایین بخصوص برای خمیر فوم پی وی سی مناسب هستند. از جمله عوامل فوم زا با دمای تجزیه پایین

N,N'-dimethyl-N,N'-dinitrosotere phthalimide می باشد که با نام DMDNT نیز شناخته می‌شود. این عامل فوم زا در دمای حدود ۱۰۰ درجه تجزیه شده و به علت گرمازایی به مقدار کم برای خمیر فوم پی وی سی مناسب می‌باشد.

عامل فوم زا پی وی سی با دمای تجزیه پایین:

تحقیقات بر روی توسعه افزودنی فوم زا ایده آل پی وی سی ادامه دارد امروزه عوامل فوم زایی وجود دارند که در دمای اتاق شروع به تجزیه شدن میکنند از جمله می‌توان به عامل فوم زا مایع بر پایه آزو که با واکنش یک اسید آلی شروع به تجزیه شدن در دمای اتاق میکند این نوع افزودنی‌های فوم زا بخصوص برای فرآیند خمیر پی وی سی مناسب هستند.

عامل فوم زا

دوز مصرف افزودنی فوم زا...

اطلاعات بیشتر در پکیج‌های تخصصی پلینو

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )